תפריט לארוחות חג (שפוי) ושמח  מאת תמי סירקיס

השנה, אני מפצירה בכולנו ליהנות מארוחות חג אשר אינן דורשת ימים של הכנות או עמידה של שעות מעל הסירים. אני מציעה להכין תפריט לא עמוס מדי, עם מנות שיש בהן איזון טוב של אוכל טעים ומושקע, אבל בלי מגוון וכמויות גדולות מדי. חלק מאיתנו מתבלבלים בין “עודף” לבין “שפע”. אנחנו נכנסים לחודש גדוש ארוחות חג: ערב, צהריים, חג, שבת, חג … מומלץ לפזר באהבה את הכישרון שלנו על פני כל החודש.

 

התפריט המוצע לפניכם, מתאים להיות ארוחת ערב בחג או בשישי. מדובר בארוחת חג, לכן אני מציעה להגיש שתי מנות חלבון – מנה ראשונה של דג ומנה עיקרית בשר. אם אתם מעדיפים שהמנה העיקרית תהייה דווקא עוף, אתם מוזמנים להיכנס לאינדקס המתכונים שלי וליהנות מאחד ממתכוני העוף הרבים המוצעים שם. שימו לב שגם במנת הדג וגם בבשר יש יין לבן ואדום בהתאמה. הוספת יין למנה מבושלת מעשירה את טעמיה וניחוחה. מומלץ להגיש את המנה עם אותו היין – או עם יין דומה.

 

אז מה בתפריט? למנה הראשונה אני מציעה דג אפוי בתנור עם צנוברים, צימוקים ויין לבן. המנה כוללת שכבה של דג ותפוחי אדמה ולכן מאוד משביעה. אפשר להכין אותה מראש ולהגיש אותה לאחר חימום קל. למנת הביניים אני מציעה להגיש מרק עוף או ירקות צח – כל מתכון אהוב שלכם יתאים. זה צריך להיות מרק פשוט, לא מסובך עם תוספת של שקדי מרק טריים ופריכים (כי כוווולם אוהבים) או עם איטריות דקיקות (אפשר גם איטריות אורז שקופות  למי שמעדיף ללא גלוטן). במנה העיקרית נעשה תבשל בשר ביין אדום – טעים ומרשים. ההכנה מסתכמת בכך ששמים הכל בסיר ונותנים לאוכל להתבשל. נכון, משך הבישול ארוך, אבל אפשר ליהנות משעון-העצר (טיימר) בתנור שלנו – כדי לשים בו את סיר ולשכוח. למי שאינו מתנזר מפחמימות אפשר להגיש את הבשר עם אורז או פירה. מנת הירק המבושל תהיה – מאפה בטטות ודלעת עם טחינה ואגוזים – מנה טעימה ומאוד בריאה. בנוסף – נכין סלט ירוק עם דבש ותפוחים – מסמני החג. לקינוח נציע עוגת דבש וגזר עם תה או קפה. כל מה שיישאר מהארוחה, ככול שיישאר, מתאים להגשה למחרת לאחר חימום קל – בתנאי שיישמר במקרר באריזה סגורה. אשמח לשמוע מכם תגובות ולענות לשאלות שלכם. חג שמח!

 

הנה המתכונים לפניכם:  שמות המנות, שיש להם מתכון פה באתר מסומנים וצבעוניים כך שבלחיצה תוכלו להיכנס אליהם בקלות ואף להוריד לכם תדפיס לעבודה נוחה.

 

 

בתיאבון! וחג שמח

שלכם תמי

Copyright: <a href='http://www.123rf.com/profile_loonara'>loonara / 123RF Stock Photo</a>