fbpx

מתוק לו מתוק לו - ומר לו מאוד!‎

Picture of תמי סירקיס

תמי סירקיס

מנטורית לתזונה מבריאה

שלום חברים,
משקאות ממותקים כל כך ממכרים עד שמי שמנסה להפסיק לשתות אותם חווה ייסורי גמילה ממש כמו מאלכוהול. כך עולה ממחקר, שנערך במשותף באוניברסיטות ברקלי ו- UC Davis ופורסם לפני כחודש. המחקר בדק את ההשלכות של ויתור על משקאות מתוקים על קבוצת בני נוער בין הגילאים 13-18, שנהגו לשתות לפחות 3 משקאות ממותקים ביום. הקבוצה כללה 25 ילדים משכונות שונות ליד סן-פרנסיסקו, כולם היו מוגדרים “ילדים עם עודף משקל”.
 
נמצא, שבתום שלושה ימי הימנעות בלבד, בני הנוער דיווחו על כאבי ראש, תשוקה בלתי נשלטת לשתות ותסמיני גמילה אחרים. מעבר לאי-הנוחות הגופנית בני הנוער גם דיווחו על ירידה במוטיבציה ללמוד ולעבוד, חוסר שביעות רצון, ירידה ביכולת הריכוז, תשוקה גדולה למשקאות מתוקים ותחושת “רווחה כללית” נמוכה (ואם לסכם במילה אחת – הרגישו באסה!).
מתוק לו מתוק לו - ומר לו מאוד!‎

בני הנוער שהשתתפו במחקר קבלו החזר דמי נסיעות וכן תשלום של 160$ לכל מי שיתמיד במבדק. גם התשלום וגם הידיעה, שמשקאות ממותקים מגבירים את הסיכוי לחלות בסוכרת, השמנת יתר ומחלות מטבוליות אחרות, לא עזרו בניסיון להפסיק לצרוך אותם. הסבל היה אמיתי וגדול.

תוצאות המחקר מתאימות לתוצאות מחקרים דומים, והוא עשוי להיות בעל השלכות חשובות על בריאות הציבור בכלל ובריאות ילדים ובני-נוער בפרט. החוקרים ציינו כי צריכת משקאות מתוקים על ידי בני נוער גדולה כיום פי חמישה לעומת שנות ה -50. במקביל לעליית הצריכה של משקאות מתוקים גם חלה עליה בהשמנת היתר והתחלואה בקרב צעירים בארה”ב. המסקנות של החוקרים הן שיש צורך ב”חשיבה מחודשת” על כמות הפרסומות למשקאות מתוקים ועל מכירתם במקומות בהם נמצאים ילדים ובני נוער. כיוון שהתנהגות ילדים ובני נוער בישראל דומה ומושפעת מזאת של בני גילם בארה”ב – המחקר האמריקאי יכול להיות “נבואה” שחורה לגבי הילדים ובני הנוער בארץ. לקריאת המאמר כולו באנגלית  לחצו כאן

מניסיוני, הדרך הכי טובה לגמול ילדים ובני נוער מההתמכרות שלהם ממשקאות מתוקים היא דוגמא אישית של ההורים שלהם. בכל משפחה, יש מקום לשיחה פתוחה בנושא השמנת היתר וההתמכרות לסוכר, ללא נזיפות והאשמות. הורים שמגיעים לשיחה הזאת עם הצעות פרקטיות ואלטרנטיבה אמיתית יכולים להניע פעולה חשובה ביותר בבית. 

שני פרוייקטים, שאני עובדת עליהם כבר כמה חודשים יכולים להיות הצעד הראשון של כל המשפחה שלכם לעבור לתזונה והרגלי שתיה טובים יותר. 

האחד הוא קורס דיגיטלי מושקע ומעמיק – יסודות התזונה המבריאה שכולל סרטונים קצרים ומדוייקים עם מידע והנחיות, ספר מתכונים ותפרטים – כל מה שצריך כדי לצאת לדרך עצמאית של תזונה מבריאה וטובה. 
והשני הוא מועדון התזונה המבריאה אשר יציע ליווי מקצועי, קהילת תמיכה דיגיטלית, ניוזלטר ייעודי ושיעורים מצולמים (וובינארים) מדי שבוע. הפעילות בדיגיטל תקל עליכם להשתתף בקהילת התמיכה שלי, תחסוך לכם הרבה זמן וכסף כי תוכלו ליהנות מכל התוכן שלי (שוב ושוב) בכל מקום וזמן שתרצו: בבית, בזמן הנסיעה לעבודה ואפילו בזמן שאתם עושים פעילות גופנית. אני מתכננת שגם נפגש מדי פעם פנים אל פנים, נצא ביחד לטיולים ומסעדות ובהס”כ נעשה המון כיף ביחד בדרך לתזונה המבריאה של כולנו.

בשלב הראשון נתחיל בהשקה “רכה” עם הנחות גדולות ל”חברים ומשפחה” (שיתבקשו גם לתת לנו משובים כדי לוודא שהכל תקין). אם אתם קוראים שורות אלה אתם כנראה “חברים ומשפחה” שלי ולכן מוזמנים להשאיר פרטים ותהיו בין הראשונים ליהנות מההרשמה המוקדמת, שתפתח בימים הקרובים (ומההנחה הגדולה כמובן). להרשמה לחצו כאן . 

השבוע בפינה שלי בתוכנית פותחים יום ברשת 13 הכנתי עם המנחים: אלעד זהר ונועה רוזין  מרק קרם כרובית ושומר וקרקים של גבינה. 

הקישורים למתכונים לרשותכם כאן:

אחרי שקראת עוד משהו על תזונה מבריאה...
נשאלת השאלה "מה איתך"?

זכרו, המפתח לשינוי בחיים הוא החלטה שפשוט לוקחים!

שיתוף

מוזמנים לעקוב

אני מעלה תוכן מעניין ומתכונים טעימים

מבצע מיוחד
בעקבות המצב

הקורס שלי
"המדריך ליסודות התזונה המבריאה"
במחיר מיוחד

49 ש"ח בלבד!

המבצע לזמן מוגבל.

דילוג לתוכן