האם יש לך תסמונת מטבולית? - בחן את עצמך‎

תמי סירקיס

תמי סירקיס

מנטורית לתזונה מבריאה

שלום חברים,
עם השנים הפסקתי להיות מופתעת מחוסר המודעות והדחיינות של חלק מהלקוחות שלי, כשהם באים לקבל ממני שירות של אימוני בריאות וליווי למעבר לתזונה מבריאה. בעבר היה מדהים אותי איך אדם יכול להיות מעודכן ודעתן בנושאים של פוליטיקה, ספורט, טלה-נובלות ותוכניות ריאליטי אבל בוחר לחיות בהתכחשות לכל מה שקורה בתוך הגוף שלו עצמו. היום אני מבינה שזה כנראה חלק ממנגנון ההגנה של חלק מאיתנו ואני רק שמחה שהאדם שפונה אלי בוחר לצאת לדרך חדשה.

הפעם נדבר על תסמונת מטבולית Metabolic syndrome ונעזור לכם לצאת לדרך במסע הפרטי שלכם לבריאות טובה יותר.

מה היא “תסמונת מטבולית?” – Metabolic syndrome
תסמונת מטבולית (שנקראת גם סנדרום X) היא מקבץ של סממנים בריאותיים מדידים, המופיעים יחד. ככול שיש לאדם יותר סממנים מתוך הרשימה חלה עלייה בסיכון שלו/ה לחלות במחלות לב, שבץ מוחי, מחלות כבד וסוכרת סוג 2.

חמשת המרכיבים של תסמונת מטבולית הם:
1. לחץ דם גבוה (מעל 130/85); 

2. רמת סוכר גבוהה בדם (מעל 100 בצום) – כביטוי לתנגודת אינסולין; 

3. עודף שומן בגוף סביב המותניים

4. רמות נמוכות מדי (כן!) של HDL מה שנקרא הכולסטרול ה”טוב” (נמוך מ-40) 

5. ספירת טריגליצרידים גבוהה (מעל 150).

אגב, לא בכדי ספירת סה”כ הכולסטרול (total cholesterol) לא נמצאת ברשימה כי היא אינה מדד טוב לניבוי תחלואה לבבית.

בהקשר הזה חשוב להגיד שאם אדם לוקח תרופות להורדת לחץ הדם או לאיזון הסוכר זה ייחשב כסממן בעייתי.

עצם הימצאות רק אחד מהמדדים האלה לא אומר שיש לך תסמונת מטבולית. אבל אם יש לך שלושה ויותר מתוך הרשימה – זה אומר שיש לך את התסמונת ויש לך סיכון גדול יותר לחלות במחלות קשות ובסיבוכים שמגיעים איתן.

לרוב ההפרעות הקשורות לתסמונת מטבולית אין סימנים או תסמינים ברורים. מצד אחד, ללא בדיקות אי אפשר לחוש בהם ומאידך לכולנו יש גישה קלה וזולה לבדיקות של מדדים אלה.

הסימן היחיד שנראה בקלות בעין הוא היקף מותניים גדול, אבל הוא רק סממן אחד. יש אנשים “שמנים” שכל שאר המדדים שלהם טובים והם לא יהיו חייבים לשינוי הרגלי חיים דרסטיים. מאידך היעדר ההשמנה הבטנית לא מבטיח דבר. יש אנשים רבים שנחשבים “רזים” אבל סובלים למשל, מלחץ דם גבוה, סוכר גבוה וטריגליצרידים גבוהים, מה שאומר שהם עלולים ללקות בשבץ בהפתעה או לקבל בהלם את ההודעה על כך שיש להם סוכרת סוג 2.

מה הסיבות ל”תסמונת טבולית?”
הסיבות העיקריות לקיומה של תסמונת מטבולית הם: העדר פעילות גופנית; עישון, שתייה מופרזת של אלכוהול; הזדקנות, השמנת יתר לאורך שנים ובעיקר – תנגודת אינסולין שמתקיימת במצבי טרום-סוכרת וסוכרת סוג 2. תזונה גרועה שכוללת הרבה ג’נק פוד ועשירה בפחמימות היא ה”מנוע” להיווצרות ולהחמרה במצב הסוכר והאינסולין בדם.

לקריאה נוספת על תסמונת מטבולית: לחצו כאן

אז מה עושים?
* אם כבר הרבה זמן לא עשיתם בדיקות – זאת יכולה להיות הזדמנות טובה לקבוע תור לרופא המשפחה ולבקש בדיקות תקופתיות, כולל מדידת לחץ דם ועוד כל מיני בדיקות תקופתיות שהזנחתם…
* מסתכלים בבדיקות האחרונות שלכם (דרך האתר או האפליקציה של קופת החוים שלכם) ורואים מה המצב עם הגלוקוז, HDL והטריגליצרידים. אם הם תקינים כבר אפשר להירגע. אבל אם שלושתם או אפילו שניים לא מזהירים כדאי לחשוב על שינוי גדול בתזונה ושיפור בהרגלי החיים.

 

יוצאים לדרך!

אם הבדיקות שעשיתם מצביעות על קיומה של התסמונת טוב תעשו אם תתיעצו עם הרופא ותחליטו להקדים “תרופה” למכה, ולא, אין לי שום כוונה להמליץ לכם על תרופות אלא על תזונה דלת פחמימות אשר נמצאה במחקרים כיעילה ומיטיבה למדדים השונים שמרכיבים את התיסמונת.

בשבוע הבא אביא לכם ממצאים של מחקרים ומאמרים מעניינים כדי שתוכלו להחליט לעצמכם.

ובינתיים, אם אתם כבר לא יכולים לחכות ומבקשים לצאת עוד היום ממעגל ההתמכרות לסוכרים ופחמימות (שזה בעצם אותו הדבר) – תשמחו לשמוע שיש מבצע על הקורס הדיגיטלי שלי 1 פלוס1 על כל רכישה תקבלו עוד שם משתמש וסיסמא כדי שתוכלו לעשות את הקורס ביחד עם חברה או בן משפחה. לפרטים נוספים לחץ כאן.

שימו לב: המידע הניתן כאן מהווה חומר למחשבה ואינו מהווה ייעוץ רפואי בשום פנים ואופן. כאן, כמו בכל מצב שקשור לבריאות או התמודדות עם אתגרים בריאותיים מומלץ להתייעץ עם הרופא.

סלט יווני

מוקדש באהבה לכל מי שעוד לא יצא לחופשה שלו באיי יון ומבקש ליהנות מארוחה טעימה, משביעה ומבריאה בצלחת יפה אחת!

הקישור למתכון לרשותכם כאן:

לקורס הדיגיטלי שלי
יסודות התזונה המבריאה
כבר נרשמתם?

זכרו, המפתח לשינוי בחיים הוא החלטה שפשוט לוקחים!

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מוזמנים לעקוב

אני מעלה תוכן מעניין ומתכונים טעימים