מה אוכלים החיילים?

תמי סירקיס

תמי סירקיס

מנטורית לתזונה מבריאה

(למצולמים אין קשר לכתבה)
 
שלום חברים,
הבת הצעירה שלי, רומי, מתגייסת בסוף הקיץ וכולנו בהתרגשות לקראת קניית הציוד הנדרש; מסיבת הגיוס והפרידה בבקו”ם. נושא חשוב, שמתחיל להעסיק אותי היא השאלה הקטנה: “מה אוכלים החיילים?”. נושא התזונה בצה”ל מאוד מורכב וכולל אלמנטים של כשרות, טעמים ומנהגים, תקציבים, חלוקת משאבים ועוד. 
 
מניסיון העבר עם הבנות הגדולות שלי (ואפילו מניסיוני כחיילת לפני כך וכך שנים…) האוכל בצבא מבוסס על המון פחמימות ומנות בשר/עוף צנועות ביותר. איכות המזון וטעמו שולחים חיילים רבים להשלמות בשק”ם. בנוסף, יש להורים תפקיד חשוב ופעיל ב”השלמת חוסרים” (התזונתיים והמפנקים) בביקורים בסופ”שים ובמשלוחי המנות שהחיילים לוקחים איתם לבסיס ביום ראשון בבוקר. 
 
אני נזהרת בכבודו של צה”ל, לכן אני רוצה לספר לכם על צבא ארה”ב (ואתם תוכלו להסיק מזה את המסקנות שלכם).
בתמונה: סניף של מקדונלדס בבסיס צבאי אמריקאי בעיראק.
מצאתי שני מאמרים מעניינים באתר Army Times (טיימס של הצבא האמריקאי) שעוסקים בתזונת חיילים והשמנת יתר. כותרת המאמר הראשון, שפורסם כבר לפני כשנה, היא: America’s obesity is threatening national security, according to this study
כלומר: השמנת היתר של צעירי ארה”ב מאיימת על ביטחון המדינה. ממש כך. שם נכתב כי כשליש מהצעירים שרוצים להתגייס לצבא ארה”ב נדחים בשל היותם בעודף משקל ניכר. המחקר מצביע על בעיה עתידית גדולה של איוש הצבע האמריקאי וכן עלייה בפציעות ובתחלואה של חיילים בעודף משקל. אפשר לצקצק ולהגיד שזאת רק הבעיה של אמריקאים אבל בהתחשב בסטטיסטיקה שישראל נמצאת בראש דירוג השמנת יתר בקרב ילדים באירופה, ובמקום השני בעולם עם 12.6% מהילדים המוגדרים כסובלים מהתופעה ו- 28.8%  הסובלים מעודף משקל,  יש גם לנו סיבות לדאגה.
במאמר חדש, שפורסם החודש באתר זה, שמחתי לקרוא שצבא ארצות הברית שוקל לעשות שינוי ענק בתזונת החיילים שלו בכל העולם לכיוון (נו? קחו שלושה ניחושים…) תזונה דלת פחמימות! הניסוי יתחיל עם לוחמי ה- SEALS  – יחידות העלית של הצבא האמריקאי בסגנון השייטת וסיירת מטכ”ל שלנו. ההצעה לשינוי קיצוני של התזונה של חיילים אלה באה בעקבות מחקרים, שמצאו שבתזונה דלת פחמימות הם מתפקדים יותר טוב לאורך זמן במצבי דחק (אפילו מצליחים להישאר יותר זמן מתחת למים ללא ציוד צלילה). יתכן שבכל הצבא האמריקאי ישתנו התפריטים ובמקום פיצות; פסטות ומשקאות מוגזים החיילים יאכלו בשר, ביצים, דגים וירקות לא עמילניים. מאמר זה מעלה על נס את השיפור הניכר של ביצועי החיילים במצב קיטוזיס (תזונה דלה מאוד בפחמימות ועשירה בשומנים) אך מציין שהם יידרשו להתמיד בתזונה זאת גם בחופשות ובזמן שאינם בבסיסים. הנושא ענק. אין ספק. לקריאת המאמר כולו .
 
אם גם לכם יש ילדים ובני נוער לפני גיוס ואתם רוצים לעזור להם להיכנס לכושר ולרדת במשקל לפני הצבא אתם מוזמנים ליהנות ביחד מהקורס הדיגיטלי שלי! המבצע נמשך – על כל רכישת קורס תקבלו עוד שם ומשתמש וסיסמא ללא עלות כדי לתת לבן משפחה או חברה כדי שיצפו בכל סרטוני הקורס ויצאו לדרך חדשה של תזונה מבריאה. ליחצו כאן.

מלפפונים כבושים

במדורי הספורט קוראים לזמן הנוכחי:  “עונת המלפפונים” ואני מציעה ליהנות מהעונה ולהכין במהירות ובקלות מלפפונים חמוצים (כבושים). מלפפונים הם ירק זול ועונתי ועכשיו נמצא בשפע. יתרה מכך, פעולה הכבישה שכוללת תסיסה לקטית – מייצרת “חיידקים טובים” שעוזרים למערכת העיכול (ולא רק).  אני שולחת לכם מתכון להכנת מלפפונים כבושים בבית, בטעם של פעם וחמש דקות הכנה.

הקישור למתכון לרשותכם כאן:

לקורס הדיגיטלי שלי
יסודות התזונה המבריאה
כבר נרשמתם?

זכרו, המפתח לשינוי בחיים הוא החלטה שפשוט לוקחים!

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מוזמנים לעקוב

אני מעלה תוכן מעניין ומתכונים טעימים